Top Menu

This up to the minute stock report brought to you by Montgomery & Hefley - Downtown Fairfield

\
NASDAQ
4880.23
-20.66
-0.42%
S&P500
2059.69
-8.2
-0.40%
NASDAQ
4880.23
-20.66
-0.42%
S&P500
2059.69
-8.2
-0.40%
NASDAQ
4880.23
-20.66
-0.42%
S&P500
2059.69
-8.2
-0.40%
NASDAQ
4880.23
-20.66
-0.42%
S&P500
2059.69
-8.2
-0.40%

Local Scores


4/1/15

GIRLS HIGH SCHOOL SOFTBALL

Benton over Wayne City 2-1 in 8 innings

BOYS HIGH SCHOOL BASEBALL

Lawrenceville over Edwards County 6-4

Webber over Fairfield 7-2

 

3/31/15

GIRLS HIGH SCHOOL SOFTBALL

Wayne City 11, Cisne 1

Fairfield 4, Olney 1;  WP: Sabrina Seitzinger,  HR-Morgan Gregory;  

JV – Fairfield 10, Olney 1;  WP:  Katelyn Lambert

BOYS HIGH SCHOOL BASEBALL

Cisne 12, Wayne City 2

Olney 24, Fairfield 5

BOYS HS TENNIS

Herrin 9, Fairfield 0

3/30/15

GIRLS HIGH SCHOOL SOFTBALL

Flora 4, Wayne City 2

Fairfield over Edwards County 8-2; JV Edwards County over Fairfield 12-10

BOYS HIGH SCHOOL BASEBALL

Flora 13, Wayne City 0

North Clay 11, Cisne 1

Edwards County 3, Fairfield 1

3/28/15

Class S State Volleyball:

Cisne over Lick Creek in 3

Our Lady of Mt. Carmel (Herrin) over Cisne in 2

St. Teresa-Belleville over New Hope in 2

Class M State Volleyball:

Breese over Fairfield in 2

HS Baseball:

Edwards County over Carmi 15-7

3/27/15

Middle School Scholastic Bowl
Results from the Wayne County Scholastic Bowl at Frontier Community College:

Championship: Cisne 175, Geff 95

Semifinal: Geff 150, Center Street 125

Other schools that competed: Wayne City, New Hope and Jasper.

3/24/15

Southern Illinois Coaches Association Boys Basketball –All South Team 2014-15

1A All-South – David Davis-Meridian, Sr;  Noah Frederking-Okawville, So;  Nick Marlo-Sesser, Sr;  Ross Owens-Woodlawn, Jr;  Davarae Edmonds-Meridian, Sr;  Gunnar Galloway-Crab Orchard, Sr;  Chase Rednour-Trico, Sr;  Hunter Wheeler-Christopher, Jr;  BJ Austin-Hardin County, Sr;  Seth Ramsey-Gallatin Co, So;  Brett Harris-Woodlawn, Jr; Ryan Myers-Trico, Sr;  Braden Webb-Goreville, Fr;  Chase Sutton-NCOE, Jr;  Dylan Miller- Waltonville, Jr.

2A All-South  –  Will Galik-Carterville, Sr; Bahari Amaya-Harrisburg, Sr;  Nathaniel Lackey-Fairfield, Sr;  Royce Newman-Nashville, Jr; Nolan Luke- Pinckneyville, Sr;  Dylan Mueller-Nashville, Sr;  Matt Galik-Carterville, Sr;  Hunter Johnson-Frankfort, Sr;  Andrew Gifford-Fairfield, Sr;  Derek Oxford- Benton, So;  Tristan Fisher-Pinckneyville, Sr;  Zach Parr-Anna Jonesboro, Jr; Noah Fuller-Anna Jonesboro, Sr;  Christian Dunning-Frankfort, Sr;  Zachryn Moore-Vienna, Jr.

All basketball season long, for every made 3 Point Shot by Fairfield, the Peoples National bank donated $3 to the Mule Backers.  Accepting the donation for $462 on behalf of the Mule Backers are Rhonda Koker and Kelly Slover.  Presenting the donation from Peoples National Bank is Megan Berg.  Also on hand are Scott McElravy, FCHS Head Basketball Coach, and WFIW’s Bruce Dickey.

pnb 3-15

3/23/15

HS TRACK

Girls Meet:  CZR 115, Johnston City 63, Fairfield 31, Goreville 30, Vienna 25;

Boys Meet:  Fairfield 89, JC 59, CZR 56, Goreville 34, Vienna 31

HS SOFTBALL

Cisne over Odin 12-2;  WP-Nicole Jordan

Benton over Fairfield 3-2

HS BASEBALL

Odin over Cisne 9-6

Benton over Fairfield 14-0

3/21/15

HS BASEBALL

Edwards County over Webber 7-0;  Edwards County wins the Webber Tourney

Christ Our Rock over Cisne 8-7

HS SOFTBALL

FCHS Spring Swing  –  Fairfield over St. Elmo 10-2;  Carmi over Herrin 3-2

3/20/15

HS BASEBALL

Edwards County over Odin 14-2

Cisne over Patoka 17-6

JR. HIGH VOLLEYBALL

Fairfield over North Clay 19-25, 25-23, 15-9

3/19/15

JR. HIGH VOLLEYBALL

Cisne Class S Regional:  Cisne over Clay City 2-1

Fairfield Class M Regional:  North Clay over Wayne City 25-16, 25-12; Fairfield over South Central 25-20, 25-20.

3/18/15

HS SOFTBALL

Fairfield over Gallatin County  11-1;  WP-Sabrina Seitzinger

HS BASEBALL

Fairfield over Gallatin County  6-3;  WP-Cookie Wagner

3/17/15

HIGH SCHOOL BASEBALL

Fairfield over Grayville 12-2;  WP-Brandon Clevenger

Odin over Cisne  7-5

GRADE SCHOOL VOLLEYBALL

Class S Region 16 @ Cisne:

Clay City over Allendale in 2

Cisne over St. Mary’s Mt. Carmel in 2

 

3/14/15

GRADE SCHOOL VOLLEYBALL

Allendale Tournament:

Varsity:  Cisne defeated St. Mary’s 15 to 9 and 15 to 7

JV:  St. Mary’s defeated Cisne 15 to 10 and 15 to 11.

Cisne’s varsity placed 2nd overall.

Varsity:  Mt. Carmel defeated Cisne 15 to 13 and 15 to 13

JV:  Mt. Carmel defeated Cisne 15 to 0 and 15 to 11

Varsity:  Cisne defeated Allendale 15 to 10, 9 to 15 and 15 to 11

JV:  Allendale defeated Cisne 15 to 6 and 15 to 9

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Class 1A State Finals:

3rd place game:  Colfax Ridgeview  53  Forreston  35

Championship:  Brimfield  56  Mounds Meridian  52

Class 2A State Finals:

3rd place game:  Taylor Ridge Rockridge  52  Breese Mater Dei  45

Championship:  Chicago Uplift  53  Decatur St. Teresa  47

3/13/15

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Class 1A State Semifinals:

Mounds Meridian 50, Forreston 35

Brimfield 53, Colfax Ridgeview 34

12:15pm Saturday:  Third Place Game between Forreston and Colfax Ridgeview

2pm Saturday:  Championship Game between Mounds Meridian and Brimfield

Class 2A State Semifinals:

Decatur St. Teresa 50, Taylor Ridge Rockridge 39

Chicago Uplift 72, Breese Mater Dei 50

6:30pm Saturday:  Third Place Game between Taylor Ridge Rockridge and Breese Mater Dei

8:15pm Saturday:  Championship Game between Decatur St. Teresa and Chicago Uplift

Class 3A Carbondale Sectional Championship:

Belleville Althoff 77, Carbondale 72

3/10/15

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Carbondale 1A Super-Sectional:  Meridian 51, Casey-Westfield 40

Carbondale 2A Super-Sectional:  Breese Mater Dei 64, Carterville 38

Carbondale 3A Sectional:  Carbondale 71, Mt. Vernon 53

3/7/15

JR HIGH VOLLEYBALL

JMTC finals: Clay City defeated Cisne 25-23 and 25-16

JMTC semi-finals:  Cisne defeated South Central 21-25, 26-24 and 15-9

3/6/15

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Benton Class 2A Sectional Championship:

Carterville 77, Teutopolis 63

Wood River Class 2A Sectional Championship:

Breese Mater Dei 51, Pinckneyville 37

Effingham St. Anthony Class 1A Sectional Championship:

Casey-Westfield 60, Nokomis 42

Hardin Co. Class 1A Sectional Semi-final:

Cairo 60, Hardin Co. 57

Cairo plays Meridian Saturday night at 7pm for the Sectional Championship.

Effingham Class 3A Regional Championship:

Mt. Vernon 56, Centralia 49

Mascoutah Class 3A Regional Championship:

Belleville Althoff 65, Cahokia 53

Massac Co. Class 3A Regional Championship:

Carbondale 67, Murphysboro 55

3/5/15

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Class 2A:

Benton Sectional: Teutopolis 64, Lawrenceville 52

3/3/15

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Class 2A:

Benton Sectional:  Carterville 69, Fairfield 57

Wood River Sectional:  Breese Mater Dei 66, Greenville 61

Class 1A:

St. Anthony Sectional:  Nokomis 60, Red Hill 36

Hardin Co. Sectional:  Mounds Meridian 64, Sesser-Valier 50

3/2/15

Boys 6th Grade Basketball

Fairfield over Norris City 59-19.  The 6th Grade Colts finish at 10-0.

 

2/28/15

Coach’s Comments following the Fairfield Harrisburg game.  Bruce Dickey joined by Fairfield Coach Scott McElravy, and then players Nathaniel Lackey and Andrew Gifford.